Türkiye’nin 5G Yolculuğu

TC. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde, m-TOD olarak düzenlediğimiz Türkiye’nin 5G Yolculuğu etkinliği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan ile Yönetim Kurulu Üyemiz olan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Genel Müdürlerimizin katılımlarıyla 29 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte; Türkiye’nin teknoloji alanında geldiği noktaya değinen T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Orta yaş ve üzeri kuşaklar teknolojide Türkiye’nin nereden geçip buraya geldiğini görecekler. Bilişim alanında 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiberi 478 bin kilometreye çıkardık. Sabit geniş hat sayımızı 20 binden 18 milyona ulaştırdık. 2022 yılı birinci çeyrekte internet kullanım miktarını sabitte yüzde 25, mobilde yüzde 35 oranında artırdık. Türksat 5B’yi hizmete aldık. Genişbant internet hizmeti de sağlıyoruz. Yatırımlarımızla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Bu süreçte 68 milyar dolarlık haberleşme yatırımlarını planladık. Kısa vadede mobil genişbant abone yoğunluğunu yüzde 100’e çıkararak her eve internet hizmetini ulaştıracağız” açıklamasında bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ise 5G’nin adeta yeni bir çağın başlangıcı olduğunu vurguladı. “5G tüm endüstrilere altyapı sağlayacak ve mobil ekosistemde çığır açıcı bir rol oynayacak” diyen Sayan, 5G haberleşmede yeni bir boyut olarak insanlar arası haberleşmenin ötesinde nesneler arası haberleşmeyle bizim her zamanki düsturumuz olan Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak anlayışımızın altyapısını sağlayacak. Bizim olmazsa olmazımız, 5G’ye mümkün olan en yüksek yerlilik oranıyla sahip olmak. 4,5G’den önce %1 olan yerlilik oranı yaptığımız yetkilendirme ile yüzde 3200 artarak %33’ e ulaştı” şeklinde konuştu.

5G teknolojisi, halka açık olarak İstanbul Havalimanı’nın belirli alanlarında 29 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla ilk kez kullanılmaya başlandı.

Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olmak üzere katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.